شیلر، نمونه موفق بومی سازی یک خودروی تجاری | بهمن دیزل
شیلر، نمونه موفق بومی سازی یک خودروی تجاری

شیلر، نمونه موفق بومی سازی یک خودروی تجاری

  • تاريخ انتشار : چهارشنبه 7 اسفند 1398
شیلر، نمونه موفق بومی سازی یک خودروی تجاری

1.       در سال جاری کامیونت و مینی بوس شیلر به سبد محصولات این شرکت افزوده شد.

2.       در سال آینده بهمن دیزل رشد 200درصدی برای تولید محصولات خود را برنامه ریزی کرده است.

3.       در سال آینده مینی بوس MB3 شیلر به صورت 18 و 23 نفره و همچنین کامیونت 8تن شیلر به سبد محصولات این شرکت افزوده خواهد شد.

4.       بهمن دیزل در حال مذاکره برای صادرات محصولات خود به عراق و سوریه است.

بهمن دیزل به عنوان یک شرکت خصوصی در حوزه تولید خودرو با رویکرد توجه به اقتصاد مقاومتی و تکیه بر توان داخلی، دو محصول کامیونت 6تن و مینی بوس شیلر که حاصل خودباوری و تلاش بی‌وقفه متخصصین این شرکت صنعتی است، در سال جاری رونمایی و به تولید انبوه رسید.

محمد محمدی مدیرعامل بهمن دیزل با تاکید بر اینکه همزمان با اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران به طراحی و تولید شیلر سرعت بیشتری دادیم، گفت: پس از تحریم‌ها و قطع ارتباط با شرکای تجاری، تصمیم سرعت بخشیدن به طراحی و تولید دو پلتفرم شیلر (کامیونت و مینی بوس) گرفتیم و در تولید این محصول نیز به نتیجه رسیدیم.

مدیرعامل بهمن دیزل با اشاره به برنامه فروش این شرکت در سال آینده اظهار کرد: در سال جاری کامیونت و مینی بوس شیلر به سبد محصولات این شرکت افزوده شد و در سال آینده بهمن دیزل رشد 200درصدی برای تولید محصولات خود را برنامه ریزی کرده است که از این میزان حدود 80 درصد به محصولات شیلر اختصاص خواهد یافت.

وی در خصوص برنامه بهمن دیزل جهت افزودن محصولات جدید تصریح کرد: در حاضر کامیونت 6تن و مینی بوس شیلر در سبد محصولات یهمن دیزل وجود دارد که در سال آینده مینی بوس MB3 شیلر به صورت 18 و 23 نفره و همچنین کامیونت 8تن شیلر به سبد محصولات این شرکت افزوده خواهد شد.

محمدی با اشاره به داخلی سازی بیش از 50درصد محصولات شیلر بیان کرد: طراحی و مالکیت معنوی شیلر متعلق به شرکت بهمن دیزل است و به همین دلیل توانایی تغییر ظاهری مانند چیدمان صندلی، نوع درب خودرو و... را بنا بر نیاز مشتری وجود دارد.

مدیرعامل بهمن دیزل در خصوص صادرات محصولات این شرکت توضیح داد: بهمن دیزل علاوه بر تامین نیاز کشور به محصولات تجاری، در حال مذاکره برای صادرات محصولات خود به عراق و سوریه است که به زودی نمونه اولیه آن انجام خواهد یافت.

گفتنی است؛ در حال حاضر این کامیونت، ۶ تن به بازار عرضه شده که بهمن دیزل برای آن یک موتور 4 سیلندر خطی سوپاپ بالا، از نوع تزریق مستقیم و مجهز به توربوشارژر و اینترکولر تعبیه کرده است که حداکثر توان 141 اسب بخار در 2600 دور بر دقیقه و حداکثر گشتاور 440 نیوتون متر را در فاصله 1200 الی 2200 دور بر دقیقه آزاد می‌کند که این یعنی در دنده‌های سنگین افت گشتاور نخواهد داشت. حجم این پیشرانه نیز 3760 سی سی عنوان شده است. این قدرت و گشتاور، توسط یک جعبه دنده شش سرعته (5دنده جلو و 1 دنده عقب) به محور محرک عقب ارسال می‌شود. اکسل خودرو محصول شرکت‌های ایرانی و شاسی آن نیز تولید داخل و به صورت پرچی است که در حرکت بسیار مفید می باشد. استاندارد آلایندگی کامیونت شیلر یورو 4 بوده و این خودرو از فیلتر DPF نیز برخوردار است، به همین دلیل این محصول می‌تواند جایگزینی مناسب برای ناوگان فرسوده حمل و نقل شهری و بین شهری در تمام استان‌ها باشد. از امکانات رفاهی کامیونت شیلر نیز می‌توان به شیشه بالابرهای برقی، کولر و پخش صوت CD اشاره کرد. همچنین این خودرو قابلیت قرارگیری بر کاربری‌های متفاومت را دارد.

سیستم ترمز این خودرو Wabco و روی آن حتی سیستم ESC نیز نصب شده است. شعاع گردش ۶.۴۵ متر که بهترین عدد بین کامیونت‌های بازار است. وزن خودرو ۲۶۷۰ کیلوگرم است و سبک‌ترین کامیونت بازار محسوب می شود. این کامیونت تست‌های سخت در شرایط متفاوت کشور از جمله جاده‌های کوهستانی و دماهای مختلف تا ۱۰۰ هزار کیلومتر را گذرانده است. زاویه ورود نسخه‌های شاسی بلند این کامیونت ۳۷ درجه است که عدد بسیار خوبی است و مصارف نظامی و آفرود دارد.

مینی‌بوس شیلر مشابه کامیونت آن و مینی‌بوس سحر است با این تفاوت که پلتفرم آن تغییر کرده است. شیب روی این مینی‌بوس ۵۱.۸ درصد است و استاندارد یورو ۵ دارد. مینی بوس شیلر مجهز به 18 صندلی بوده که می‌توان چیدمان آن‌ها را تغییر داد و از دیگر امکانات آن می‌توان به ترمز تمام بادی، ترمز ABS و بخاری سالنی و مستقل اشاره کرد. این مینى بوس داراى فنربندى نرم، سیستم گرمایشى و سرمایشى مطلوب، ظرفیت باک ١٢٠لیتری است و امکان گازسوز شدن این محصول وجود دارد. تمامی مجموعه‌های اصلی این محصول شامل بدنه و تریم خودرو، سیستم تعلیق، رینگ، تایر، دسته سیم، سیستم تهویه مطبوع، ساخت پلتفرم و... بومی سازی شده است.